Melyik tünet utal inkontinenciára?
A javuláshoz mielőbb vizsgáltassa ki a panaszait!
A végbélrepedés sikeres gyógyítása, műtét nélküli kezelése Aranyér Klinikánkon olyan módszerekkel történik, mely a végbélrepedés kiváltó okaira hat, és ami legtöbbször még a végbélrepedés műtétjekor sincs kezelve.
A végbélrepedés (fissura ani) a végbél alsó részén lévő nyálkahártya-sérülés, berepedés, helyén egy idő után helyén nyálkahártya-fekély alakuhat ki.
A végbélrepedés közvetlen kiváltó oka hasmenés vagy székrekedés, felfázás, szülési trauma, a végbél gyulladása, melyek következtében nyálkahártya seb alakul ki. A végbélrepedés okozta igen intenzív, hasító fájdalom a végbél záróizmaiban önkéntelen védekezőreflexszerű görcsös szorítást okoz, melynek több káros következménye is van. Egyrészt a záróizmon keresztülhaladó, a szorítás hatására elzáródó erek hatására a romlik a keringés, és a szorítás hatására szűkült végbélen keresztül hatoló, a berepedést felszakító széklet a keringés romlásával a végbélrepedés gyógyulását hátráltatja. Másrészt a nem gyógyuló repedés fájdalma fokozza a záróizom szorítását, ami a fájdalmat fokozza, így a záróizom lazítás alattomosan létrejövő képtelenségével ördögi kör alakul ki. Leggyakrabban a nem megfelelően feldolgozott szorongás, a mindennapi stressz hatására alakul ki a kórosan fokozott szorító reflex, és emiatt a végbélrepedés nem gyógyul meg, rendszeresen visszatér. Gyakori tapasztalat, hogy a végbélrepedés egyeseknél csak más alapbetegség tünete, mely kezelése nélkül a végbélrepedés gyógyítása hosszú távon nem lehet sikeres.
A székeléskor kialakuló nyálkahártya-sérülés, a végbélrepedés késszúrásszerű, nagyfokú fájdalommal, vérzéssel jár. Idővel a fájdalom és a székelés gondolata is egyre rémisztőbbé válik. Ezek után az ember megpróbál kevesebbet enni és a székelési ingert a lehető legtovább elnyomni, hogy minél ritkábban érezze a székeléssel járó fájdalmat. De a ritkább, keményebb és nagyobb tömegű széklet még fájdalmasabb élménnyel jár. A záróizom-szorítás, a szorulás és emiatt a székeléstől független nyomó fájdalom állandósul, a beteg életminősége, komfortérzete, lelki állapota nagyban romlik. Az idő előrehaladtával kinövések jelenhetnek meg a végbélben, melyek félrevezetően az aranyeresség látszatát kelthetik. Ezáltal a maga által elkezdett, nem megfelelő oki, aranyérkezelés (kúpok, krémek) a végbélrepedést feleslegesen fenntartja, tovább rontva a lelki, néha a testi állapotot. A folyamat meg is nyugodhat időlegesen, majd a végbélrepedés akár a legkisebb kiváltó ok hatására is újból kialakulhat.
A végbélrepedés megelőzésére a normális, nem kemény és nem hasmenéses széklethez ajánlott a növényi rostban, folyadékban gazdag étrend (zöldség-, gyümölcs-, müzli- és korpafélék), rendszeres testmozgás (dinamikus sportok), az alkohol- és csípős ételek fogyasztásának elhagyása, egészséges székelési szokások kialakítása, a stressz okainak lehetőség szerinti száműzése.
Még több tanácsot szeretne? Az Aranyér Titkokban megtalálja ide kattintva! >>
Egy durvább vizsgálati behatolás ilyenkor akár hosszútávra is borzalmas kínokat tud okozni, ezért végbélrepedés gyanúja esetén mindenképpen fontos a kellően óvatos technikával végzett vizsgálat, melyhez rendelésünkön speciálisan e célra kialakított eszközöket használunk.
Klinikánkon a megszokott műtéti megoldástól eltérően egy újfajta, igen hatékony, a végbélrepedés alapvető okaihoz visszanyúló módszerrel gyógyítjuk. Mivel a kialakult végbélrepedés sebészi eltávolítása az alapvető okot, a záróizom kórosan, állandóan fennálló szorítását nem oldja meg, ilyen fajta műtétet nem végzünk. A végbélrepedést és a záróizom görcsöt, az ezek okozta panaszokat egyénileg javasolt speciális készítmények, mozgásgyakorlatok, esetleges kisebb életmódváltozások segítségével az esetek jelentős többségében sikerül meggyógyítanunk.
Amennyiben az otthon végzett mozgásgyakorlatok nem vezetnek kellő eredményre, további vizsgálatokat végzünk:
az esetleges mélyebb gyulladás kizárására az egyik legmodernebb, legvékonyabb eszközzel 3D végbélultrahangot, a hasi, kismedencei és záróizmok feszülésének, összehangoltságának vizsgálatára izom-elektromosság (EMG) vizsgálatot.
Amennyiben indokolt, biofeedback asszisztált kismedencei tréning segítségével betanítjuk a megfelelően összerendezett mozgást.
További információt a biofeedback asszisztált kismedencei tréningről itt olvashat>>
Igen ritka esetben szükségessé válhat a görcsösség időleges, botox injekcióval történő oldása.
Műtétet -mely során a záróizom egy vékony részét vágjuk át- igen ritkán szükséges végezzünk, legvégső megoldásként a panaszok megszüntetésére.
Az esetleges kinövéseket csak a záróizomgörcs és a végbélrepedés megszűnése után javasolt eltávolítani, mert görcsös állapotban a végbélen történő bármilyen beavatkozás a fájdalom és az állapot nagyfokú romlásához, a végbélrepedés kiújulásához vezethet.
2007-2023. © Basimed kft., minden jog fenntartva